От най-древни времена човекът търси своето място в света и истината за мирозданието. Но постижимо ли е подобно знание? Различните епохи и цивилизации по различен начин подхождат към вечните философски въпроси, като се опитват да им дадат отговор по емпиричен път или пък чрез науката и религията. Опитът води до определени познания, науката ги систематизира и извежда на друго ниво, в което съществуватхипотези и доказателства. Религията пък им отваря вратата към онзи непроницаем свят, подвластен единствено на духа и вярата. А философията не само помирява разнопосочните стремления към познанието, но и ги обединява с обща цел и смисъл.
Докато науката разчита на разума и рационалното начало, религията – на ирационалното и свръхестественото, философията всъщност стъпва върху тях и ги обогатява с интуицията, волята, чувствата и всички останали компоненти на човешкия дух, без които е немислимо постигането пълнотопознание и абсолюта. Хилядолетната ни цивилизация е натрупала огромно количество теории, учения и концепции за почти всяка сфера на живота. Различните науки успешно анализират и надграждатпознанията в този аспект. Но единствено философската мисъл в своето развитие не се фокусира само в една област, а обзема всичко и в този смисъл философията е самия живот.
Книгата „История на цивилизацията: Развитие на философската мисъл“ разглежда основните философски теми и проблеми през вековете, проследява различните философски школи и направления, както и най-важните им представители. Освен това посочва мноогобразието от интерпретации на изконните въпроси на човечеството от най-дълбока древност до наши дни и очертава същността на философията и развоя на философската мисъл във времето и пространството. Съдържанието е достъпно и увлекателно, без да навлиза в детайли или специална терминология за отделните философски системи, но с достатъчно от нужната академичност и с широк набор от популярни разяснения и нагледни сравнения. Приложеният речник на понятията, богатият илюстративен материал и удобният инструментариум от средства за ориентиране в текста са в помощ както на специалистите, така и на сега прохождащите в света на философските идеи.